Bělobrádek: Nezávislá kontrola rozhodne o tom, jestli se u nás všechno rozkrade...

Bělobrádek: Nezávislá kontrola rozhodne o tom, jestli se u nás všechno rozkrade...

4.4.2013 0:00:00

Předseda KDU-ČSL dnes silně kritizoval novelu Zákona o finanční kontrole, kterou v tichosti připravilo ke schválení Ministerstvo financí ČR.

„Nejde o nic jiného, než o dobře zamaskovaný pokus, jak si podřídit nezávislost finančních kontrolorů v zemi. Považuji to za velmi nebezpečné,“ řekl Pavel Bělobrádek. Dále připomněl, že na zotročení kontrolních mechanismů doplatili mimo jiné už komunisté za minulého režimu. „Dopracovali to tak daleko, že kontroloři posílali nahoru falešná hlášení o tom, kolik kvalitního zboží se vyrobilo, a v obchodech se prodávaly zmetky nebo také vůbec nic. Podřízení finanční kontroly je přímá cesta do rozpočtového pekla,“ dodal Bělobrádek.

Neziskové organizace Good Governance, Inventura Demokracie, Nadační fond proti korupci a Oživení opakovaně vyzývají v otevřeném dopise poslance, aby novelu zamítli. Zástupci neziskových organizací žádají členy Sněmovny Parlamentu, aby podpořili alternativní zákon vytvořený nezávislým týmem patnácti českých odborníků, které vedl specialista na vnitřní řídící a kontrolní systém JUDr. Josef Včelák.
Tento návrh nového zákona podpořila místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (Klub pro obnovu demokracie KDU-ČSL a nezávislí). Podle Horské se jedná o kvalitní řešení pro kontrolní systém veřejné správy. Horská také uvedla, že se ke zmíněnému návrhu kladně vyjádřila i Evropská komise.


Alexandra Alvarová
tisková mluvčí KDU-ČSL

 
Sdílet článek:Přidat k Yahoo Bookmarks Přidat k Facebook Přidat k Delicious Přidat k Twitter Přidat k StumbleUpon Přidat k MySpace Přidat k Google Bookmarks